Ljubljana, 12. september – V sindikatu Fides smo zgroženi nad vladnim predlogom sprememb Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej) in z veliko zaskrbljenostjo ugotavljamo, da bodo predlagane spremembe močno negativno vplivale na dostopnost do zdravstvenih storitev, kar bo neposredno škodovalo tako pacientom kot zdravstvenim delavcem.
Zakonske rešitve, ki se pripravljajo na vladnih uradih so žal daleč od realnosti slovenskega zdravstva. Še enkrat se dokazuje, da papir lahko prenese vse, realnost žal ne. Predlog je strel v prazno in vsem državljankam in državljanom, ki vse težje pridejo do zdravstvene oskrbe, meče pesek v oči.
Vladni predlog ne rešuje razpadajočega sistema, temveč ga poslabšuje, saj radikalno posega v način zagotavljanja zdravstvenih storitev pri koncesionarjih. Te storitve pacienti prejemajo v okviru zdravstvenega zavarovanja, brez dodatnih doplačil. Predlagane spremembe zakonodaje so po našem mnenju na več delih tudi ustavno sporne in ne naslavljajo ključnih težav slovenskega zdravstva, kot so pogoji dela in plačila za zaposlene v javnem zdravstvenem sistemu.
S prisilo in kaznimi za zdravnike, ki jih uvaja nova zakonodaja, vlada zdravstva ne bo rešila. Znanje slovenskih zdravnikov je iskano po vsej Evropi. Ali si lahko res privoščimo, da izgubimo najboljše strokovnjake, ki izvajajo najzahtevnejše medicinske posege? Ali je res rešitev za slovenske paciente, da bodo morali za nujne storitve v tujino, kjer bodo cene bistveno višje kot doma? Slovensko zobozdravstvo je »odličen« pokazatelj tega, kar nas čaka. Storitve bodo postale še bolj nedostopne in dražje za paciente, kader bo odšel tja, kjer ne bo omejen, in pacienti mu bodo morali slediti, saj pri nas ne bodo dobili več primerne obravnave.
Predlog zakona prav tako močno omejuje delo zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev, saj jih sili, da delajo izključno v javnih zdravstvenih zavodih, kjer pa so standardi in pogoji dela preslabi, da bi lahko obdržali obstoječe kadre. To pomeni, da bodo trpeli predvsem pacienti, saj se bodo čakalne vrste le še podaljševale. Pacienti, ki že zdaj težko dostopajo do pravočasne zdravstvene oskrbe, bodo prisiljeni čakati še dlje, kar bo za mnoge pomenilo poslabšanje njihovega zdravstvenega stanja.
Zato pozivamo vlado, naj ponovno preuči predlog, saj zapisano niso rešitve, ampak predstavljajo nepovratno poslabšanje zdravstvenega sistema. Ta žal ni več v kondiciji, da bi se z njim igrali igre ideologije. Če bo takšen zakon sprejet, bo onemogočena ustrezna oskrba pacientov, kar bo imelo posledice za celotno državo.