21.12.2021| JAVNI POZIV VLADI IN POSLANCEM: Zdravniki zahtevamo takojšnje ukrepe za ohranitev javnega zdravstva – bližajoče volitve in epidemija ne moreta biti izgovor, da se nemudoma ustavi dokončni razkroj javnega zdravstvenega sistema.

Zdravniki ne moremo več ravnodušno opazovati sistematičnega rušenja javnega zdravstvenega sistema in kršenja osnovnih bolnikovih pravic, ki izgubljajo bitko v nedopustno dolgih čakalnih vrstah.

Javno zdravstvo postaja vse lažji plen privatizacije in se ob brezbrižnem odnosu ter s tiho privolitvijo politike postopno bliža bridkemu koncu. To ni strašenje, ampak dejstvo, ki ga zdravniki, ki delamo v javnem zdravstvu, gledamo vsak dan. Najlažji plen zasebnika sta bolnik, ki ga ogroža dolga čakalna vrsta, ter preobremenjen in slabo plačan zdravnik.

Strah zdravnikov, da politika ni le nemi opazovalec, ampak celo protagonist razkroja javnega zdravstva in divje privatizacije, je podkrepila informacija v medijih, da državni sekretar, ki se je »zavzemal« za ohranitev javnega zdravstvenega sistema, konec leta odhaja na vodilni položaj druge največje zasebne ustanove v državi.

Že pred desetletji smo izgubili javni zobozdravstveni sistem, trenutno smo priča zlomu primarnega zdravstva, erozija pa se vse bolj čuti na sekundarnem in terciarnem nivoju. Nastaja in vse hitreje raste vzporedni zasebni zdravstveni sistem, ki pa mu ni mar za najtežje bolnike, ampak za dobiček, ki se kuje z najenostavnejšimi pregledi in posegi. Najtežji bolniki ostajajo prepuščeni javnemu zdravstvenemu sistemu, ki pa ga izkušeni in požrtvovalni zdravniki, na katerih sloni delovanje javnega zdravstvenega sistema, zapuščajo in odhajajo za boljšimi delovnimi pogoji. Priliva novih zdravnikov ni, ne iz tujine, ker so delovni pogoji neprivlačni, ne domačih, saj je le v letu 2020 za potrdilo o dobrem imenu, ki je pogoj za zaposlitev v tujini, Zdravniško zbornico Slovenije zaprosilo 169 diplomantov, kar prestavlja praktično celoten letnik Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani.

Če kdo, smo zdravniki in FIDES branitelji javnega zdravstvenega sistema. Ker nam je mar za kvalitetno javno zdravstvo, razvoj medicine, napredek civilizacije, ki se kaže tudi skozi zdravje državljanov, predvsem pa nam je mar za bolnike.

Po desetletjih neplodnega opozarjanja odgovornih, politike in ZZZS, nam zato žal  na voljo ostane le še poskus ostrega protesta, ker smo to kot odgovorni nosilci zdravstvene dejavnost dolžni narediti Zahtevamo takojšnje spremembe, ki bodo omogočile obstoj in razvoj javnega zdravstvenega sistema ter preprečile odhod zdravnikov v tujino in zasebni sektor. Le razmerje plače zaposlenega v javnem zdravstvenem sistemu do povprečne plače v RS, ki bo primerljivo z razmerjem v ostalih državah članicah EU, bo preprečil odhod v zasebni sektor in tujino ter privabil mlade, da ostanejo doma. Poleg zdravnikov to velja tudi za druge skupine zaposlenih v javnem zdravstvenem sistemu, ki niso bili ustrezno naslovljeni z zadnjim aneksom. To je edini pravilen pristop, ki še lahko reši javni zdravstveni sistem.

V zvezi z opisano problematiko je Glavni odbor FIDES danes zasedal že na drugi izredni seji v mesecu dni. Na seji so zaupniki predstavili sklepe zborov zdravnikov, ki so v preteklih dveh tednih potekali po vseh zdravstvenih zavodih v državi. Nezadovoljstvo in razočaranje kolegic in kolegov je po zadnjih posegih v plačni sistem doseglo točko, ko poti nazaj več ni. Skupna ocena je, da znotraj obstoječega plačnega sistema nikakor ni možno urediti razmerij, ki bi bila primerljiva s tujino in konkurenčna ponudbi zasebnikov. Sporočila kolegic in kolegov sindikatu so zato enoglasna, glede na številčno prisotnost zdravnikov na zborih, ki je tudi nas presenetila, plebiscitarna: Zahtevamo izločitev iz enotnega sistema plač v javnem sektorju. FIDES pozivajo, da uporabi vsa potrebna sindikalna sredstva, da se s plačno reformo začne takoj in zdaj.  

Glavni odbor je na današnji izredni seji sklenil, da  pričakujemo konkretne odločitve Vlade  v smeri sprejetja nove plačne zakonodaje. Bližajoče volitve in epidemija nista izgovor, da se s tem ne začne takoj in zdaj.

Glavni odbor je glede na zahteve zdravništva za dne 11.01.2022 sklical izredno letno konferenco FIDES, ki bo odločila o obliki in časovnici sindikalnega pritiska za izločitev zdravnikov iz enotnega sistema plač v javnem sektorju.

 

GLAVNI ODBOR FIDES

 

 

Kaj Fides zagotavlja članom

Obvestila

25/10/2024

Fides, sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije, izraža podporo javnemu pismu zdravnikov in zobozdravnikov, ki so s svojim glasom opozorili na vse slabše razmere v javnem zdravstvenem...

16/10/2024

Fides, sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije, podpira zdravnice in zdravnike Onkološkega inštituta Ljubljana, ki so danes izrazili zaskrbljenost zaradi nepopravljivih in dolgoročnih...