Zaupanje med zdravniki je izjemnega pomena za kvalitetno opravljanje zdravniškega poklica. Medsebojne nesporazume ali različne poglede na zdravljenje je potrebno reševati sproti, strpno in argumentirano, znotraj zdravniškega tima ali kolektiva. Zdravnika nevredna dejanja so obrekovanje, omalovaževanje, ter neupravičena kritika pred drugimi zdravstvenimi sodelavci pred drugimi zdravstveni sodelavci oziroma v laični javnosti. FIDES se zavzema za krepitev takšnih odnosov, ki so zelo natančno opredeljeni v Kodeksu medicinske deontologije. Le na tak način bomo ohranjali tudi vero in zaupanje javnosti in bolnikov v naš poklic.
Vera
FIDES zastopa vero v posebnost zdravniškega poklica, ki temelji na splošnih človeških vrednotah, nadgrajenih posebnostim in pomenu zdravniškega poklica. Zdravnik mora svoj poklic opravljati vestno in odgovorno v cilju ohranjevanja in obnavljanja zdravja svojih varovancev. Varovati mora vse zaupane skrivnosti ter z vsemi svojimi močmi braniti in ohranjati čast in plemenita izročila zdravniškega poklica, ter ne dopuščati nobenih razlik zaradi vere, nacionalnosti, rase, politične pripadnosti ali socialnega položaja.
Poseben pomen je medsebojno sodelovanje zdravnikov, ki mora temeljiti na tovarištvu, odkritosrčnosti in posredovanju znanja in izkušenj. Prav tako je nadvse pomembno spoštovanje svojih učiteljev in starejših kolegov, še bolj pa kolegialen odnos starejših zdravnikov in predpostavljenih do mladih, katerih dejanja morajo biti mladim zdravnikom za vzgled in vodilo.
Zvestoba
V skladu s svobodno odločitvijo so zdravniki in zobozdravniki v Republiki Sloveniji ustanovili svoj sindikat - FIDES, ki izhaja iz prostovoljnega povezovanja, ne oziraje se na politično, versko in nacionalno pripadnost in tudi ne na kakršnokoli drugo prepričanje. FIDES od svojih članov pričakuje zvestobo v smislu spoštovanja Statuta in pravilnikov, še posebej takrat, ko nas družba prisili v zaostrovanja z Vlado, tudi stavko, potem ko argumentirana razprava ni več mogoča. Stavka zdravnikov kljub, v zakonu zapisani veliki omejenosti stavkovnih aktivnosti, prizadene državljane, kar je sicer v nasprotju z etičnimi standardi našega poklica. Prav zato se mora država zavedati svoje odgovornosti do nagrajevanja zdravniškega dela, kar je bilo opredeljeno že na 17. skupščini Svetovnega zdravniškega društva v New York-u, oktobra 1963.
Zanesljivost
Z ozirom na prostovoljno članstvo je FIDES organizacija, ki se trudi svojo pomoč posredovati hitro, učinkovito in zanesljivo. Pri tem pa ni mogoče računati samo na vodstvo FIDES-a in Glavni odbor. Zanesljivost je odvisna od aktivnosti in zvestobe vsega članstva.
Poštenost
Zdravnik se mora zavedati svoje vloge in pomena v skupnosti. Temu mora biti podrejeno njegovo zasebno in poklicno življenje tako da bo s tem povečeval ugled, čast in dostojanstvo svojega poklica. Poleg tega da FIDES deklarativno zagovarja poštenost svojih kolegov do družbe, z enako vnemo zagovarja in pričakuje poštenost civilne družbe in državnih organov do zdravnikov in zdravniškega poklica. To se mora kazati v medijskem poročanju o zdravniškem stanu in posameznih zdravnikih, posebno takrat, ko se poroča o napakah in zmotah, kjer se vse preveč pogosto ljudi javno okrivi preden so bile uradne medicinske in pravne ugotovitve sploh dokazane. Prav tako je družba dolžna nagrajevati zdravniško delo v skladu z vloženim trudom v zdravniški poklic in ekonomsko sposobnostjo družbe.
Varstvo
FIDES zagotavlja pravno varstvo svojim članom pri uveljavljanju pravic iz dela in delovnega razmerja v skladu s Statutom, v okviru veljavne zakonodaje in podzakonskih aktov. To pomoč je mogoče uveljavljati preko sindikalnih zaupnikov samostojnih oziroma regijskih enot, oziroma Glavnega odbora FIDES. Vsak zdravnik, član sindikata, mora sodelovati pri pravni zaščiti svojih kolegov, ki so jim te pravice kršene.
Pomoč
FIDES zagovarja in zagotavlja pomoč svojim članom, ki se znajdejo pred strokovnimi, etičnimi in drugimi dilemami in psihičnimi stiskami,. Pomoč mora biti nesebična, hitra in učinkovita. O stiskah, ki so resnejše in v katere zdravniki vse pogosteje zapadejo pod pritiski nadrejenih, vodstev in medijev, morajo kolegi obvestiti sindikalnega zaupnika in Glavni odbor.
Zaščita
FIDES nudi svojim članom zaščito v obliki solidarnostne pomoči ter kolektivno nezgodno zavarovanje za primer nezgode. FIDES ščiti tudi nezaposlene zdravnike, ki so oproščeni plačevanja članarine in zlasti tudi mladim pri iskanju zaposlitve in reševanju drugih težav v času specializacije. Pri tem skušamo ohranjati najboljše odnose in korektno sodelovanje z Zdravniško zbornico Slovenije, ki ji je država za nekatera področja javna pooblastila. FIDES interese članstva zastopa v okviru Koordinacije zdravniških organizacij, ki že več let združuje Zdravniško zbornico Slovenije, FIDES, Slovensko zdravniško društvo in Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije. Koordinacija je sicer neformalno združenje, vendar so ključne odločitve v korist zdravnikov sprejete konsenzualno in obvezujoče za vse člane koordinacije.
Glede na to da je v tem trenutku potrebna vsaka zdravniška roka in bo neprecenljiva tudi v času okrevanja zdravstva po epidemiji, ocenjujemo predlagani ukrep o obveznem upokojevanju, kot...